Co to są sterydy i jakie mają skutki uboczne? Czym są naturalne sterydy?
Wysiłek może zmieniać farmakologię, jak i farmakokinetykę leków moczopędnych. Zastosowanie diuretyków w połączeniu z intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi może doprowadzić do przesunięcia wewnątrzkomórkowego potasu do przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Podczas wysiłku, dochodzi do podwyższenia temperatury w pracujących mięśniach oraz zmian w obrębie termoregulacji.
- Sterydy są substancjami naturalnie występującymi w naszym organizmie.
- Do częstych niepożądanych skutków stosowania APED wśród kobiet należy również nadmierne owłosienie na ciele, oraz łysienie na głowie.
- Należy jednak uważać na sterydy, skutki uboczne są bowiem możliwe wówczas, gdy przyjmuje się je w sposób niewłaściwy.
- Ale wraz z podwyższonym poziomem testosteronu pojawia się również problem wypadania włosów, trądziku, agresji i innych niepożądanych objawów.
Ze względu na ryzyko tych powikłań, zmieniono podejście terapeutyczne. Sterydy są nadal stosowane doustnie (np. Encorton, Demezon, Metypred) czy też w postaci zastrzyków (np. Dexaven, Corhydron). Jednak takie postępowanie jest zarezerwowane do bardzo ciężkich przypadków, sytuacji nagłych wymagających natychmiastowego podania sterydu lub do okresów zaostrzeń chorób zapalnych. Leczenie takie jest ograniczane w czasie – do uzyskania kontroli nad stanem pacjenta. Przyjmowanie sterydów anabolicznych często powoduje retencję wody i sodu w naczyniach i tkankach. Kluczem do zoptymalizowania gospodarki testosteronu jest odpowiednia liczba godzin snu, regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta.
Naukowcy biją na alarm. Wykazano związek między zanieczyszczeniem powietrza a otyłością u dzieci
Akt ten objął swoim działaniem wszystkie „markowe” sterydy i prohormony. Z wieloma kultowymi pozycjami świat kulturystyki musiał pożegnać się na zawsze (przynajmniej oficjalnie). Zastanawiasz się nad sięgnięciem po prohormony, jednak czujesz, że nie masz wystarczająco dużo informacji na ich temat? Zwiększona podatność na infekcje, utrata wagi i siły podczas brania sterydów. Dodatkowym niekorzystnym działaniem jest rozwój zmian neurologicznych i charakterologicznych o typie depresji lub agresji, drażliwości, połączone z bezsennością lub upośledzeniem procesów poznawczych.
- Warto pamiętać, że anabole nie działają na organizm wybiórczo, a tym bardziej nie zawsze wykazują takie właściwości, o jakie użytkownikowi chodziło.
- Najczęściej pod pojęciem sterydów rozumiemy związki syntetyczne produkowane na wzór naturalnie występujących w organizmie hormonów.
- Naturalne glikokortykoidy (kortyzol, kortyzon) zastępuje się w steroidoterapii silniej i dłużej działającymi pochodnymi.
Sterydy anaboliczne nie pozostają bez wpływu na sferę psychiczną. Często w okresie dojrzewania sutek powiększa się przybierając kształt pączka. Powodem tego jest wydzielanie przez organizm estrogenu – z czasem objawy te znikają. Początkiem przerostu gruczołu jest ból sutka i nadwrażliwość brodawki, w późniejszym czasie gromadzenia tkanki tłuszczowej.
Stosowanie APED wśród osób nieletnich
Dawkę potrzebną do osiągnięcia efektu terapeutycznego należy zawsze ustalać indywidualnie dla pacjenta i okresowo ją modyfikować zgodnie z aktywnością choroby. W miarę możliwości najlepiej jest podawać glikokortykosteroidy w jednej dawce rano, aby naśladować fizjologiczny rytm dobowy wydzielania kortyzolu. Jeżeli konieczne jest podanie drugiej dawki, wówczas powinna być to niższa dawka w porze obiadowej. Kończąc długotrwałe leczenie glikokortykosteroidami należy stopniowo zmniejszać dawki, ponieważ przy nagłym odstawieniu leku istnieje niebezpieczeństwo powikłań będących następstwem atrofii (zaniku) nadnerczy.
Przewlekłe leczenie kortykosteroidami zmian na skórze w okolicy oczu może też doprowadzić do rozwoju jaskry czy zaćmy. Prohormony, podobnie jak klasyczne steroidy anaboliczne, wpływają głównie na receptor androgenowy w organizmie. Prowadzi to do nasilenia cech charakterystycznych dla samców alfa. Wzrasta zdolność do przyrostu mięśni, siły i utwardzenia tkanki. Klasyczne działania niepożądane spowodowane przez prohormony wahają się od nieprzyjemnych do ciężkich. Mogą powodować wszystko, począwszy od trądziku, ginekomastii (lub powiększania tkanki piersiowej), wypadania włosów, huśtawki nastroju, a nawet uszkodzenia wątroby, ponieważ są one przetwarzane właśnie przez nią.
Sprawdź, jak zapobiegać skutkom ubocznym leczenia sterydami
Długotrwale natłuszczają one i nawilżają skórę oraz regenerują płaszcz hydrolipidowy na jej powierzchni. Stwierdza się, że stosowanie emolientów pozwala na zmniejszenie całkowitej ilości aplikowanych miejscowo kortykosteroidów przy zachowaniu wysokiej skuteczności leczenia. Właściwości emolientów zmieniają się w zależności od rodzaju i stężenia substancji, wchodzących w ich skład. Preparaty zawierające polidokanol skutecznie zmniejszają nasilenie świądu. Efekt intensywnego nawilżenia uzyskuje się stosując emolienty zawierające mocznik.
W przypadku pęknięcia dochodzi do krwotoku wewnętrznego, a w skrajnych przypadkach śmierci [1]. Warto również zwiększyć spożycie polifenoli – bioaktywnych składników, zwiększając spożycie owoców, warzyw, kakao i przypraw26. Ponadto przyprawy zmniejszają zużycie przez pacjenta niepożądanej soli. Należy również pamiętać, że otyłość indukowana sterydoterapią stanowi kolejny efekt uboczny. Z tego względu konieczna jest utrata masy ciała, którą można osiągnąć poprzez utrzymanie niskiego ładunku glikemicznego diety i/lub wprowadzenie niewielkiego deficytu energetycznego. Co więcej, dieta zawierająca restrykcję energetyczną oraz niski ładunek może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy28, 29.
Preparaty bardzo silne, stosowane w przypadku rozległych i nasilonych zmian skórnych to propionian klobetazolu oraz dipropionian betametazonu. Na skutek długotrwałego leczenia preparatem Encorton może wystąpić jaskra lub zaćma, w związku z czym konieczne jest wykonywanie badań okulistycznych. W razie http://www.nsm.go.th/nsmcharter/?p=355 wystąpienia objawów ubocznych w postaci pogorszenia ostrości wzroku lub innych zaburzeń widzenia należy rozważyć skierowanie pacjenta do okulisty w celu ustalenia przyczyny. Centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), występująca po stosowaniu kortykosteroidów ogólnoustrojowym i miejscowym.
Poza fizycznymi konsekwencjami przyjmowania sterydów, niosą one także zagrożenia na tle psychicznym, doprowadzając do zmian w zachowaniu, m.in. Wbrew obiegowej opinii, sterydy na astmę nie są przepisywane przez lekarza np. Dzięki sterydom podawanym drogą wziewną lub dożylną możliwe jest szybkie przerwanie ataku duszności, który wywołuje nagły skurcz oskrzeli. Sterydy to leki stworzone na wzór naturalnie występujących w organizmie ludzkim hormonów steroidowych, które pełnią wiele ważnych funkcji, umożliwiając przebieg podstawowych reakcji biologicznych. Wpływające na przebieg reakcji metabolicznych kortykosteroidy, są powszechnie stosowane w medycynie, jednak ich przyjmowanie ma nie tylko pozytywny wpływ na organizm.